Informace o Tokelau

Správní rozdělení

Souostroví je do dnešních dnů oficiálně vedené jako kolonie Nového Zélandu. Tokelau je nesamosprávní území, jehož veškerou samosprávu řídí Nový Zéland. V současné době ale obyvatelé souostroví chystají vlastní ústavu a samosprávu, tak aby si mohli zajišťovat většinu vedení země sami, o čemž si rozhodli obyvatelé Tokelau v referendu. Tím by se měli stát takzvaným přidruženým územím, stejně jako Niue či Cookovy ostrovy. K této samostatnosti vede několik kroků, které začali obyvatelé naplňovat již v roce 1996, kdy si Tokelané zvolili svůj vlastní zákonodárný orgán, tzn. generální Fono radu, která se stará o národní záležitosti.

Zeměpisné údaje

Souostroví Tokelau se skládá ze třech atolů v jižním Tichém oceánu.  Atol Nukunonu leží 100 km jihovýchodně od Atafu, Fakaofo leží dalších 70 km na východ od Nukunonu. Tokelau se nachází asi 500 km severně od Samoy a 3400 km od na severovýchod od Nového Zélandu. Souostroví Tokelau je přímo postiženo zvyšující se hladinou oceánů, protože veškerá země není více než 2 metry nad mořem.

Obyvatelstvo

Zajímavostí je, že více Tokelanů žije mimo ostrovy než na nich. Populace na všech třech ostrovech je méně než 1500 lidí, kdežto jenom na Novém Zélandu žije více než 6500 lidí, kteří pochází ze souostroví Tokelau. Na ostrovech se mísí katolické a protestantské náboženství, ke kterému se hlásí většina místních obyvatel.

Ekonomika

Stejně jako spousta ostatních ostrovů v tichomoří i Tokelau žije především z cestovního ruchu. Na ostrovech si tak můžete koupit řadu drobných dárků, především pak ručně vyřezávané figurky, modely lodí a další. Stejně tak můžete koupit ručně šité tašky z rákosí či domorodé šperky. Co se zemědělských potravin týče, většina zboží se musí dovážet, protože na malých atolech nelze příliš plodin pěstovat. Přesto zde můžeme narazit na domácí sladké brambory, taro kořen, chlebovník, vepřové, drůbež, a kokosové ořechy. Pije se zde také zkvašený nápoj Kaleva, který je vyroben z kokosového mléka. Dovážené potraviny jsou k dispozici v obchodech vesnických družstev.